Březen 2017

Thajsko

26. března 2017 v 20:20 | Ondra |  cestománie
Uplynul týden od návratu z vysněné dovolené v Thajsku a rád konstatuji, že to ještě dlouhou dobu bude dovolená číslo jedna v mých vzpomínkách. Ať se zpětně poohlížím po prostředí, vzpomínám na lidi, které jsem potkal anebo z pohledu na místní kuchyni. Thajsko je milá, otevřená a usměvavá země.
Jak je touto dobou zvykem, počasí mi přálo, teploty neklesaly pod 30 stupňů celsia a oblohu málokdy zakryly mraky. Jen předposlední den spadlo pár kapek a poslední den cestou zpět na letiště jsme projeli několika přeháňkami...
Následující video je jen rychlým průřezem toho nej z dovolené.

Když jsem upřel pohled na moře, připadal jsem si jako ve středomoří. Avšak stačilo se otočit směrem na pobřeží a hned vidíte ten rozdíl. Několikametrové palmy s dozrávajícími kokosy lemující pláže. Kopce v blízkosti hotelu posety bujarou tropickou vegetací a z nich slyšíte všemožný cvrlikající hmyz. Tuto atmosféru tropů dokreslují na hladině pohupující se "longtales" barevné loďky přikotvené k pevnině.

Tuším, že to bylo druhý den, kdy nejen mne vylekal pád kokosu z palmy metr a půl od mého lehátka. Byla to toiž celkem služná rána na to, že se i ostatní z pláže otočili. No, nejen otočili, cukaly jim koutky a někteří se smáli. Chápu, též jsem strašně přející osoba :D Takže poučení pro všechny - pozor, stín palmy může být hodně zrádný :D
Kokos jsem odnesl sousedovi hotelu, jelikož je vlastníkem pozemku, kde palma roste. Ten o něj neměl zájem, že ať počkám, že mi jej otevře. Chvilku trvalo, než našel mačetu. Napřed osekal hutnou suchou kůži, poté jej otevřel. Prvně jsem vypil mléko, kterého snad byl litr. Na betonu jsem ořech rozbil, z restaurace si vypůjčil nůž a poté několik dnů jedl dužinu samotnou. Poslední dny ale podlehl skáze, pravděpodobně kvůli vysoké vlhkosti vzduchu. Zplesnivěl. Jen drobná poznámka k pánovi na fotce: nohu má obvázanou po zápase v thai boxu po předešlém dni. Když na to dojde, jsem strašně zvědavý :D
Tenhle krabík neměl studu, počkal na požádání, selfie mu nebyly cizí :D Frajer. Jen doufám, že nepózoval i chytačům krabů :O


Cestou mezi usedlostmi, domy a obchůdky k pobřežnímu trhu... Já měl v Thajsku zásadní problém najít ten správný obchod, kde prodávájí klasické pohlednice a známky. O schránkách mimo město nemluvě. Z celou dobu pobytu jsem viděl je jednu a to z taxíku.


Téměř všude na pobřeží narazíte na "long tale boats" Krásné typické loďky pro Thajsko. Lze si je pronajmout, ale doporučuji spíše promenší lokální výlety, jelikož cestování na nich zabere několikrát déle než výletními "speed loděmi". V případě jejich pronájmu jde spíše o tu romantiku...


Všude pořídíte typické květiny, pro uctění Budhy.


Pro nás evropany je velký nezvyk, když provoz na silnicích brázdí tyto mopedy s pojizdnými prodejnami. A na pultu kolikrát při jízdě ještě sedí někdo další. Anebo dalším případem je otevřený nákladní prostor auta v plném provozu, plný dětí. Od průvodce jsem se dozvěděl, že touto dobou mají dědi v Thajsku tříměsíční prázdniny. Škola jim začíná, když končí letní sezonna a začíná období monzunů.
Podle mě thajci doma nevaří a všeci jedí takto při cestách. Já se jeden podvečer vypravil k pobřežnímu trhu. Trhovkyně měly zrovna večerní čas motlitby a tak většina stánků zůstala na několik minut bez obsluhy. Na trhu bylo dále možno pořídít oblečení, čerstvé ovoce a mnoho upomínkových předmětů. Čerstvý vychlazený kokos s osvěžujícím mlékem vám otevřou nejen na pláži, ale opravdu na každém rohu. Tento večer jsem zažil příjezd pojizdné prodejny - auto plné pomerančů s prodejem na váhu. Fototgrafii bohužel nemám.
Mé nejoblíbenější jídlo za dobu pobytu se stalo saté, jednohubky lehce kořeněného kuřecího masa na špejli. V restauracích jsou dostání s velice chutnými dipy. Tuším, že jsou z arašídů. Právě v restauracích se za levno najíte různých kombinací rýže a nudlí. Jen opravdu pozor na typická thajská jídla, kdo není zvyklý na ostrá jídla. Mimo tradiční kuchyni jsem v každém menu restaurace zahlédl i výběr několika evropských variant, spíše fast foodového stylu. Překvapilo mne, že jsem nikde k jídlo nedostal hůlky. Vždy jen lžičku a vidličku. Nůž se zde nepoužíval.

Ohledně výletů musím podotknout, pokud si myslíte, že si jedete zarelaxovat, tak to určitě ne. Programy jsou nabité, takže se zastávky stíhají v několika desítkách minut, proto aby jste toho viděli co nejvíce. A na romantiku taky zapomeňte. Všude jsou davy tlačících se turistů, aby si z dovolené odvezli tu nejlepší selfie... Takže musíte být vynalézavější než ty desítky ostatních, aby vám na fotce nepřekáželi :D
První z výletů nesl název "James Bond Island". Jeli jsme rychlostní lodí, kdy výlet byl rozdělen do několika zastávek. První zastávkou byla návštěva jeskyně.Další zastávka byla projížďka kanoemi mezi ostrůvky a puklinami. Jak jsem se od průvodců dozvěděl, řada sklaních útvarů nesla originální jména a opravdu se jim podobala. Průvodci byli ochotní, rádi vám nafotili nepřeberné množství portrétů na památku.

V půli dne jsme se konečně dostali k vytouženému cílu. Ostrovu proslavenému díky jednomu z filmů o agentovi Jamesi Bondovi. Celkem vtipné bylo, kdy se jedna britsko-australské turistka v závěru celého výletu zeptala "A kdy se dostaneme k tomu ostrovu Jamese Bonda"? :D Ti co to slyšeli, se smíchy samozřejmě neudrželi...
Na těchto turistických atrakcích čekají všudy přítomní trhovci se stánky. Naši průvodci nám radili ať tu nic nenakupujeme, jelikož suvenýry jsou zde astronomicky drahé (a stejného provedení) ve srovnání s lacinějšími ve městě.Po dalším přejezdu se dostáváme k obědu na "plovoucí vesnici",vystavěné na dřevěných pilířích. Po obědu vybyla chvíle ne procházku vesnice. Já tedy zavítal k chrámu, jelikož jeho kopule se blýskaly a vítaly návštěvníky přijíždějící na lodích již z dálky. Cestou jsem procházel kolem místní školy i s vlastním hřištěm. Poslední minuty jsem si vyčlenil na nákup nějakého drobného suvenýru, což se ale nekonalo, jelikož nás průvodkyně naháněla kvůli ušetření desti minut času. Poté ale málem zapoměla, když odvazovali loď na jeden anglický postarší pár.
Poslední zastávka byla relaxační. Ostrov s bílou písčitou pláží a neustále ptající se obsluhou barů, zda vám mohou nabídnout drink.
Standardem (nejen) na těchto výletech je podávání chlazeného červeného melounu a ananasu na osvěžení. Toto ovoce opravdu přichází vhod během celého horkého dne stráveného na cestách.

Tento výlet jsem dostal zdarma, za objednání dvou výletů od jedné společnosti. V závěru dne jsem přišel na to, že výlet byl konán jen a jen kvůli tomu poslednímu bodu, kdy nás řidič a průvodce zavezli do největší "fabriky" na diamanty na světě, jelikož si mysleli, že jsme natolik majetní si některý pořídit. Ale nevadí, já si užil tu část předtím a "fabriku" na diamanty jsem kvůli nezájmu co nejdříve opustil.
Prvně na fotografiích je zastávka číslo jedna s názvem Point View. Krásný výhled na oceán a jeden menší ostrůvek. Cestu do kopce, kterou jsme projížděli autem, lemovaly žluté dopravní značky "pozor sloni". Zde jsme však žádného nepotkali.

Za to cestou k bodu číslo dvě naší okružní jízdy jsme na slony štěstí měli. Byli to ti, které někdo vlastnil a nabízel projížďku divočinou na nich apod. atrakce. Průvodce jsem se ptal zda je to legální, jelikž před cestou jsem shlédl BBC dokumenty o této krajině. Ten mi odpověděl, že to není problém se slony, kteří již byli narozeni v zajetí. Názor si musí udělat každý sám.
Bodem oné druhé zastávky byl stále rozestavěný Big Budha z příspěvků věřících a návštěvníků. Gigantická stavba, krásný rozhled do krajiny a polední slunce vás peče zaživa. Na tomto kopci jsem zahlédl ceduli "pozor opice". Já však neměl štěstí ani na jednu.

Následná projížďka Phuket Town, s rychlou okružní jízdou čínskou čtvrtí s moderními barevnými domy.

Předposlední zastávka v největším phuketském chrámu a jeho areálu. Před vstupem jsme byli upozorněni na vybuchující konfety, které nadělají opravdu hodně hluku, aby nás nevylakely, ať jsme připraveni.

Třetí a poslední výlet nesl název "Similan Islands". Similan znamená číslo devět, jelikož je těchto ostrovů devět. Některé jsou turistům, kvůli ochraně přírody zcela uzavřeny. Jedná se o národní park. Já jej původně v plánu neměl. Vyměnil jsem jej za Phi Phi Island (film Ostrov s Di Capriem). Ten mi totiž přišel obdobný prostředím - ostrovu Jamese Bonda. Jsem rád, že jsem tak učinil, jelikož zde na návštěvníky čeká azurová voda, možnost šnorchlování a bílé písčité pláže s obrovskými hladkými valouny, které já znám z obrázků Bali. Nicméně před tím vším mě čekala více jak dvouhodinová jízda taxi na pevninské Thajsko do přístavu. Což ale stálo za ten čas. Na tomto výletě nás čekaly dvě zastávky ostrovní, dvě šnorchlovací. Nic tam po sobě nesmíte zanechat, nic si nesmíte brát (mušle), ničeho se pod vodou nedotýkáte. Byla tu opět možnost vidět opice a pod vodou želvy. Štěstí jsem neměl ani na jedno z toho. Zato přehlídka ryb pod hladinou, byl to pocit jako plavat v tropickém akváriu, nádhera. Těch barev... Já bych jen potřeboval více času nato se se znovu zžít se šnorchlovací výbavou a zároveň s foťákem v ruce, proto jsou podmořské fotky spíše dokumentační...

Opravdu úžasná dovolená, touto cestou bych se vydal hned znovu, mohu jen doporučit.
Celkové náklady na parkování auta v Manchesteru, let tam i zpět, ubytování se snídaní činilo 600 liber a 300 liber jsem použil na výlety, jídlo a suvenýry.
Cesta z Manchesteru do Hong Kongu se pohybuje mezi 12-14 hodinami v mém případě, Hong Kong - Phuket cca 3 hodiny.
Na dovolené jsem fotografoval telefonem Xiaomi Mi Max a sportovní kamerou Xiaomi Yi Action.